Kitap Okumanız İçin 8 Sebep

SS

1. Konuşma yeteneğinizi geliştirir

Okumak, ne hissettiğinizi daha zengin ve daha güçlü biçimde ifade etmenizi sağlar. Günlük yaşamda kullandığınız kelime sayısını arttırarak diğer insanlarla iletişiminizi kolaylaştırır.

2. Odaklanmanızı ve konsantrasyonunuzu arttırır

Blog yazılarının ve haber makalelerinin aksine, elinize kitap alıp okumak, odaklanmanız ve konsantrasyon olmanız açısından daha zordur. Bir kitapla meşgul olmak, dış dünyanın kapılarını kapatarak, okuduğunuz kitabın içinde yolculuğa çıkmanız demektir. İşte bu alışkanlık gündelik yaşamınızda daha dikkatli olmanızı sağlayacaktır.

3. Okuyucular, sanattan daha çok keyif alır ve dünyaya daha çok katkıda bulunur

NEA tarafından yapılan bir araştırmaya göre, okuma alışkanlığı olan insanlar, diğer insanlara göre daha çok sanatsal aktivitelerde bulunup, neredeyse okumayan insanlara göre üç misli daha fazla gönüllü projelerde bulunmaktadırlar.

4. Hayal gücünüzü yükseltir

Hayal gücü olmayan insanların kanatları yoktur. Okumak, hayal gücünüzü geliştirerek, gerek iş hayatınızda gerek ilişkilerinizde size başarılar getirecektir.

5. Okumak sizi daha akıllı yapar

Kitaplar herhangi bir konuda ders almanız için en iyi araçlardan biridir. Maliyet açısından da özel ders veya kurslardan kat kat daha ucuzdur.

6. Sizi daha ilginç ve daha çekici kılar

Çok okumanın getirdiği bilgilerle, insanları etkileyen konuşmalar yapabilir, sohbet esnasında cehaletin getirdiği utançla susmak yerine, konulara daha hâkim biçimde sohbeti yönlendirebilir hatta ilginç espriler çıkarabilirsiniz. Bu şekilde daha gizemli ve çekici olacaksınız.

7. Stresinizi azaltır

Sussex Üniversitesi'nde yapılan bir çalışmada, okumanın stresi azalttığını görülmüştür. Denekler, kalp hızını yavaşlatmak ve kas gerginliği hafifletmek için sadece altı dakika boyunca sessizce kitap okudular ve bunun olumlu yönde işe yaradığını gördüler.

8. Hafızanızı güçlendirir

Okuduğunuz zaman, düşünmeniz için daha çok vaktiniz olur. Film izlemek yada müzik dinlemenin aksine, bu şekilde daha çok düşünerek hafızanızı daha berrak hale getirirsiniz ve öğrenme kapasitenizi arttırırsınız.

  • #kitapokumanıziçin8neden